Denna veckan är det Half Term ie Mitt-termins-lov och alla alarmklockor är avstängda! 🙂
Vi körde till svärmor i lördags för att lämna av dottern M på grönbete i ett par dagar! Vi fikade på stan när vi kom dit och mannen min fick sig detta lilla konstverk i sin kopp! Fråga mig inte hur dom gjorde det!!!!
Igår var mannen min iväg nästan hela dan – det var ju den där viktiga matchen mellan favoritlaget Brentford och jätten Chelsea igen – förra gången slutade det oavgjord vilket ledde till att de fick spela igen. Det hade organiserats speciella båtar på Thamsen och han klev ombord redan kl 8 på morronen, för att ta den korta turen till Chelsea Harbour.
Matchen visades live på TV så jag satt såklar bänkad i min ensamhet!!! Tyvärr så förlorade dom med 4-0 men jag fick se en lite glimt av maken i rutan – han är den i blå jacka som viftar med armarna!!!!! 🙂
Ikväll ska vi gå ut och äta och sen gå på bio hade vi tänkt oss! Inga barn alls hemma och det känns mer tomt än vanligt! Men imoorn kommer M hem igen och vi ska lov-mysa resten av veckan! 🙂