Drömmen om att åka tillbaka till Rom har funnits där länge men det har inte riktigt blivit av. 10 år sen sist jag och maken var där – en resa som vi faktiskt vann!
Och imorron åker vi tillbaka, fast denna gången med två tjejer i släptåg! Vi ska njuta, sightsee’a, äta och dricka gott och vara turister! Vi ska bo i ett torn på en gata nära Piazza Navona!
Vi har köpt Rom Turist kort med gratis inträde till en massa saker incl de där skojiga turistbussarna!
Vi har gjort upp en liten guide till vad vi ska göra de olika dagarna vi är där – Vatikanen, Sistinska kapellet, Coliseum, Forum, Spanska trappen och Trevi fontänen – man hinner ju inte med allt men vi har alla lite olika önskamål och alla får va med och välja!
Och imorron leder alla vägar till Rom för oss. Tidig start med flyg från Gatwick och vi är i Rom vid lunch. packat och klart! 🙂
Igår var vi och lämnade svärmors hund hos makens morbror – hon är ju egentligen på semester hos oss men i ock med att VI ska på semester så fick vi lämna iväg byrackan en veckan. Och Sunday Lunch ute på landsbygden blev det också!
Jag kanske bloggar nåt medans vi är iväg annars blir det på återseende om ett par dagar. Ciao Benne och Arrividerci! 🙂