Nu är Half Term lovet över och det är back to business as usuall! Vi han med att slappa lite förra veckan, åka till Westfields, besök hos farmor och M var på en booksigning inne på bokhandeln Waterstones vid Piccadilly.
I fredags fick vi Sverige besök i form av våra vänner Katrin & Micke från Malmö. Jag och mannen min styrde kosan mot Gatwick, deras flyg skulle landat vid 22 tiden men var försenat till närmare midnatt, så det blev en sen natt eller tidigt morron, hur man nu vill se på det!
Efter en liten sovmorron, följt av English Breakfast, körde vi in mot West End. Såååå mycket folk nu i turist tider – det är ju i ock för sig alltid turister här men extremt mycket just nu!
Vi gick till Japan Centre och strosade runt China Town, och hamnade på M&M’s World. M struntade i att följa med eftersom hon hade varit nästan på samma ställen dagen innan. M’s kompis Lily kom över och vi gick ner allihopa till vår närmaste pub och åt middag på kvällen.
I söndags körde vi till Brighton och vädret var verkligen på bra humör! Vi strosade runt på The Lanes och åt Fish & Chips på stranden. Jag och maken tog lite siesta i varsin solstol och käkade glass som man bör!
Dottern M och kompisen Lily gick själva, vi har varit i Brighton så pass många gånger nu så dom hittar och de var ruskigt nöjda med sitt Vintage shopping!
Igår körde vi till Richmond en sväng innan det var dags för besökarna att åka hem igen. Lite shopping och lite lunch och sen sa vi Hej Då för den här gången. Jag och Katrin har känt varandra ruskigt länge – vi gick i paralell klass på Högstadiet och sen i samma klass på gymnasiet, vi bodde på samma gata när vi var Au-pairer 1991/92 och sen har vi förblivit vänner och hon är fortfarande en av de närmaste jag har! Supertrevlig helg!
De hade verkligen tur med vädret i helgen för idag har det stormat och regnat och känts nästan höst-likt!